Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Saim TUNÇMAN

Saim TUNÇMAN


Yüz Kızartan Fotoğraf

20 Nisan 2017 - 16:15

40.196701 enlem ve 27.354000 boylamda yer alır. Biga ilçesine bağlıdır. GPS koordinatları 40° 11´ 48.1236" ve 27° 21´ 14.4000". Taşoluk Barajı'ndan bahsediyorum.

 Asıl konuya geçmeden önce sizin de duyduğunuza emin olduğum bir haberi hatırlatmak istiyorum. Türkiye'de nefes alınabilir kentler Tunceli, Artvin, Çanakkale Biga ve Adana Doğankent olurken Muş, Ağrı Doğu Beyazıt, Iğdır, Tekirdağ Merkez ve Kayseri Hürriyet havası en kirli bölgeler oldu.

 Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Toraks Derneği ( TTD) , Çevre için Hekimler Derneği, Greenpeace, Halk Sağlığı Uzmanlar Derneği gibi örgütlerin biraraya gelerek oluşturduğu Temiz Hava Platformu hava kirliliği alanında çalışmalarını sürdürüyor.

 Türk Toraks Derneği, çalışmalarla ilgili 2016 Araştırma Verileri'ni kamuoyuna duyurdu. Türkiye'de hava kirliliği ölçümü yapan istasyonların 2016 yılındaki sonuçlarını ortaya koyan araştırmaya göre, partikül madde kirliliği açısından Muş, Ağrı Doğu Beyazıt, Iğdır, Tekirdağ Merkez ve Kayseri Hürriyet istasyonları 2016 yılında DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) izin verdiği üst sınırın 5 kat üzerinde olduğu tespit edildi. Nüfusun yoğun olduğu İstanbul ve İzmir'deki istasyonlarda DSÖ'nün kabul ettiği sınır 2, Ankara'da ise 3 kat arttı.

 Raporda temiz havası olan iller Tunceli, Artvin, Çanakkale Biga ve Adana Doğankent oldu. Türk Toraks Derneği'nin hazırladığı rapora göre yoğun bir hava kirliliğinin olduğu ve DSÖ limitlerinin 2 ile 4 kat üzerinde olan Bursa, Zonguldak, Mersin, Adana ve Hatay gibi illerde yapılması planlanan termik santralların kurulması durumunda hastalıklar ve kanserler artacak.

Gördüğünüz gibi Biga'mız hava kirliliği konusunda temizler arasında yer alıyor. Ancak bir de bunun yüzey kirliliği var. İstanbul'dan bir misafirimle Taşoluk Barajı'nın önünden geçiyoruz. Karşılaştığımız manzara bu. Fotoğraflara bakınız. Havadaki temizliğin yer yüzüne de yansıması için sanırım iyi bir eğitim şart. Çocuklarımıza çevre bilinci eğitimini doğru verelim ki bizler gibi olmasınlar. Çevreye çöp atarken yüzleri kızarsın. Benim misafirime karşı yüzüm kızardı. Havası temiz, suyu tatlı, insanı güzel Biga'nın yaşanacak şehir olması, insanımızın da bu bilince sahip olmasıyla gerçekleşir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum