Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ZEYNEP BODUR OKYAY ÇANAKKALE’YE VEFA PROJELERİNİ ANLATTI

ZEYNEP BODUR OKYAY ÇANAKKALE’YE VEFA PROJELERİNİ ANLATTI

“Çanakkale için, bu topraklar için ne yapsak az kalır…”

16 Mart 2019 - 10:41

Kale Grubu, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi anmak için ünlü müzik insanı Fahir Atakoğlu’nun Gelibolu sahillerinde “Çanakkale Türküsü”nü icra ettiği bir prodüksiyona imza attı.Doğduğu topraklar olan Çanakkale’ye, bitmeyen vefa anlayışıyla sürdürdükleri projeleri anlatan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay “Çanakkale için, bu topraklar için ne yapsak az, ne söylesek eksik kalır...” dedi.

Kale Grubu, doğduğu topraklara vefa geleneğini yaşatmak ve Çanakkale Ruhu'nu canlı tutmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyor. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay,18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104. yıl dönümü vesilesiyle, Grup olarak Çanakkale için bugüne kadar hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projelerin detaylarını paylaştı.

Bu sene, Çanakkale Savaşı’nda kaybedilen kahramanları anmak için bu topraklarda doğmuş ve ismimizi dünyaya duyurmuş müzik insanı Fahir Atakoğlu’nun Gelibolu sahillerinde Çanakkale Türküsü’nü icra ettiğini anlatan Zeynep Bodur Okyay, “Bu sene hepimizin inandığı, içimize çok sinen bir projeye imza attık.Çanakkale Savaşı’nın geçtiği Gelibolu sahillerinde yalnızca Çanakkalelilerin değil, herkesin ezbere bildiği Çanakkale Türküsü’nü Fahir Atakoğlu ve genç müzisyenler yeniden yorumladı. Bu ülke için, bu topraklar için toprağa düşmüş vatan evlatlarını anmak, yeni nesillere Çanakkale ruhunu aktarabilmek adına gerçekleştirdiğimiz proje, hepimizi farklı duygulara sürükledi” dedi.

Bu ülkede bütün bu işleri huzurla yapıyorsak bunu, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda ülkesi için gözünü kırpmadan canını veren kahramanlara borçlu olduğumuzu söyleyen Zeynep Bodur Okyay, “Çanakkale ruhu bu ülkenin mayasıdır.Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli babam İbrahim Bodur 1915 Çanakkale ruhu ile bu yola çıktı, her zaman Çanakkale ruhuyla ilerledi,biz de aynı ruh ile çalışmaya devam ediyoruz. Aydınlık yarınlarımız için de izlenecek yol bu. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu topraklar için canını veren tüm kahramanlarımız için, bu topraklar için, Çanakkale için ne yapsak, ne söylesek eksik kalır.”

Çanakkale’nin sosyoekonomik seviyesini yükseltmek, Çanakkale’nin bir akıllı şehir olarak büyümesini ve cazibe merkezi olmasını sağlamak için canla başla çalıştıklarını anlatan Okyay, “Çanakkale bizim için doğduğumuz ve doyduğumuz yer olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Burası için elimizden geleni yapmak,kente sürdürülebilir değerler katmak için çaba sarf ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle Çanakkale’nin tarihi, kültürel ve doğal mirasına sahip çıkarken, yarını bugünden anlamlı kılmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz” dedi.

ÇANAKKALE ZAFERİ ANISINA GERÇEKLEŞEN PROJELER

Bu sene olduğu gibi geçtiğimiz senelerde de,bugünün anısına bir dizi proje hayata geçirdiklerini belirten Okyay, “Çanakkale’de kaybedilen kahramanları, savaşın 100. yılında saygıyla anmak ve anılarını yaşatmak adına ‘Çanakkale’nin Evlatları/Sons of Gallipoli’isminde bir interaktif belgesel hazırladık. Ardından kent merkezinde ‘Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi’ni açtık. Çanakkale'nin kalbi sayılan İskele Meydanı'ndaki bu sergiyi mini bir müzeye dönüştürdük. Türkiye’nin ilk dijital savaş müzesi olma özelliği taşıyan serginin ziyaretçi sayısı 1 milyona yaklaştı ve birçok ödüle layık görüldü. Bu haftadan itibaren de gece geç saatlere kadar açık kalacak” dedi.

Zeynep Bodur Okyay, 2017 yılında ise Çanakkale şehitlerini anmak için hayata geçen Çanakkale Savaşı için yakılmış ağıtların bir albümde toplandığı “Bitmeyen Ağıt Çanakkale” çalışmasına destek verdiklerini söyledi.

KALE GRUBU, KENTE SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞERLER KATMAYA DEVAM EDİYOR

Bu topraklarda doğan bir grup olarak tarihini ve değerlerini her zaman öncelikli tutan Kale Grubu, kentin sosyal dokusuna uygun pek çok proje gerçekleştirmeye devam ediyor.

2017 yılında Çanakkale’nin akıllı şehir vizyonuyla büyümesi,Çanakkale’nin rekabet gücünü artırma, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şehre dönüşüm yolunda farkındalık yaratma amacıyla başlattıkları “Aklım Fikrim Çanakkale” projesi hakkında konuşan Okyay, “Geçtiğimiz iki yılda şehrin ana paydaşlarının akıllı şehirler konusunda farkındalığının artırılması ve Çanakkale’de akıllı şehir vizyonu oluşması adına fark yaratıyoruz. Bu yıl da uluslararası bir konferans ile Çanakkale’nin bu alandaki öncü rolünü güçlendireceğiz. Eğer amacımıza ulaşabilirsek Çanakkale, hayal ettiğimiz gibi, tüm dünyanın odağındaki bir barış şehri haline gelebilir” dedi.

Geçtiğimiz sene 2018 Troya Yılı dolayısıyla geliştirdiği sanat ve spor projeleriyle de kente katkısını sürdüren Kale Grubu’nun bu kapsamda destek verdiği Kale Çanakkale Bisiklet Festivali 5 bin bisikletlinin katılımıyla gerçekleşti. “‘Tarihin izinde sürüyoruz’ mottosuyla düzenlediğimiz Bisiklet Festivali’ni, her sene büyütmeyi hedefliyor, festival etrafında bir topluluk yaratma amacı taşıdığımız potansiyeli yüksek bir etkinlik olarak değerlendiriyoruz” şeklide konuşan Kale Grubu Başkanı, “Bu sene, Kale Çanakkale Bisiklet Festivali’nin ikincisini 3-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceğiz” dedi. Yine 2018  Troya yılı çerçevesinde İstanbul ve Çanakkale’de, Türkiye genelinde genç sanatçıların Troya Antik Kenti’ni yorumladığı eserlerinden oluşan Düşler Ülkesi: Troya sergisinin düzenlenmesine katkı verdiklerine değinen Okyay, son olarak da temmuz ayında ilki gerçekleşen Troya Açık Su Yüzme Yarışı’nın ana sponsorluğunu üstlendiklerini söyledi.

2017’de Çan bölgesindeki genç kadınların sosyal ve kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Kale 1957 spor kulübünün voleybol branşında başarılı sonuçlar aldığını dile getiren Zeynep Bodur Okyay sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın voleybolcularımız 1. Lig playoff elemelerine kaldı. Takımımız 18,19 ve 20 Mart’ta 1. lige yükselme final maçlarını oynayacak. Ümit ederim Çanakkale Zaferi haftasında Kulübümüz de bize zafer coşkusu yaşatır.”

“İBRAHİM BODUR’UN YAPTIĞI GİBİ, ÇANAKKALE’NİN ANADOLU’YA YENİDEN İLHAM VERMESİ TEK ARZUMUZ”

“Rahmetli babam İbrahim Bodur’un 1957 yılında kendisine inanan bir avuç insanla Çan’da ektiği fidan büyüdü ve koca bir çınara dönüştü” diyen Zeynep Bodur Okyay,“Babam hiç bıkmadan, usanmadan Çanakkale ruhuyla çalışarak başardı. Anadolu’ya sanayinin götürülmesine öncülük etti. O başardığı için Anadolu’nun sanayileşme ülküsü hız kazandı. Çanakkale Seramik ve İbrahim Bodur,Çanakkale için bir kalkınma modeliydi” dedi ve sözlerini şöyle bitirdi: “Biz şimdi Çanakkale’nin sivil toplum gücüyle değişip dönüşmesi, bir cazibe merkezi olması ve akıllı büyümesiyle, Anadolu’ya ilham vermesini, bir model olmasını yürekten arzu ediyoruz” dedi.

Bu haber 777 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONA'DA SEVİNDİRİCİ HABER
KORONA'DA SEVİNDİRİCİ HABER
ÇANAKKALEDE 65 YAŞ ÜSTÜ SAHİLDE BAYRAMLAŞTI
ÇANAKKALEDE 65 YAŞ ÜSTÜ SAHİLDE BAYRAMLAŞTI