Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Eski Kent Fotoğrafları etkinlik serisinin ikinci sezonu başladı

Eski Kent Fotoğrafları etkinlik serisinin ikinci sezonu başladı

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Ahmet Kolkoparan ile Eski kent Fotoğrafları Okuma etkinliğinin sekizincisi gerçekleştirildi.

01 Kasım 2018 - 10:44

Etkinlikte bu ay savaşın izleri, işgal yıllarında Çanakkale, işgal askerleri ve şehir tarihine dair fotoğraflar gösterildi. Zafer Meydanı, Ermeni Kilisesi, Halk Bahçesi, Çimenlik Kalesi gibi kentin simge mekanlarının yanı sıra, Yalı Caddesi’nin, Cumhuriyet İlkokulu’nun fotoğrafları paylaşıldı.

Ahmet Kolkoparan, şehir merkezindeki değirmenlerin yer aldığı fotoğrafların Gazi İlkokulu’nun karşısındaki araziyi kapsadığını karşılaştırmalı fotoğraflar neticesinde tespit ettiklerine değindi. Fotoğraflarda yer alan Chanak ibaresinin genel olarak işgal yıllarındaki fotoğraflara ait olduğunu, Dardanelles ibaresinin ise şehrin iki yakasını da kapsadığını, bu nedenle sıkça yer tespitinde yanılgıya düşülebildiğini ifade etti. Fotoğraflar üzerinden mekan, yapı saptamalarının konukların da katılımı ile konuşulmasının ardından Çanakkale Kent Müzesi’nin blog sayfası üzerinden etkinliğin çözümlemelerinin ve yorumlanan fotoğraflarının paylaşılacağı, fotoğraflara dair anı ya da bilgi sahibi olanların yorumları ile katkı verebileceği duyurusu yapıldı.  Ahmet Kolkoparan Kasım ayının son Çarşambasında gerçekleştirilecek olan etkinlikte FMK damgalı fotoğraflara dair yorumlamalar yapılacağının bilgisini verirken kentlilerin katılımlarını beklediklerini söyleyerek sohbeti sona erdirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 7 Kasım 2018 Çarşamba saat 18.00’da Fecri Polat ile “Troia Çevresinde Yerel Tarih Araştırmaları” isimli sohbet gerçekleştirilecektir.

Reklam
Bu haber 734 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ÖZKAN’A VEDA TÖRENİ
ÇAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OSMAN ÖZKAN’A VEDA...
BAŞKAN GÖKHAN’DAN CUMPA ESNAFINA ZİYARET
BAŞKAN GÖKHAN’DAN CUMPA ESNAFINA ZİYARET