Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI SİZİN DE SORUNUNUZDUR”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI SİZİN DE SORUNUNUZDUR”

Türk Sağlık-Sen üyelerinin Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin önünde yaptığı basın açıklamasında, İl Sağlık Müdürüne seslenerek, hastane yemeklerindeki kalitesizlik probleminin çözülmesi çağrısında bulundular. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’na da seslenen sağlık çalışanları, döner sermayedeki sistemin tekrar düzenlenmesi çağrısında bulundular.

22 Şubat 2019 - 17:50

Üyeler adına konuşma yapan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, “Sağlık çalışanlarının kanayan yarası olanlardan bir tanesi de hastane yemekleridir. Aylardır bu durumu dile getirmekten geri durmadık ve durum çözüme kavuşuncaya kadar da durmayacağız. Sağlık çalışanlarının sorunlarının tavan yaptığı dönem de bir de yemeklerin kalitesinin bu denli düşük olması kabul edilecek bir durum değildir. Sorunu sağlık müdürüne defalarca bildirdik ama soruna çözüm bulmuş değildir. Sorun veya sorunlar hala devam etmektedir. Tüm tepkilere rağmen bir çözüm üretmeyen sağlık müdürüne buradan sesleniyorum. Sizin işiniz sorun teşkil eden olaylara duyarsız kalmak değil çözüm üretmektir. Bunun için burada olduğunuzu unutmuş olmalısınız ki tek derdiniz sağlık personeliyle uğraşmak olmuş. Sağlık çalışanlarının bu kadar büyük soruları varken bugün Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, Ezine Devlet Hastanesi ve Ayvacık Devlet Hastanesi yemeklerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Soruna acil çözüm gerektiği açıkça ortadır. Buradan sağlık müdürüne sesleniyorum sağlık çalışanlarının sorunları sizin de sorununuzdur, çözüm yetkisi ve görevi sizlerdedir. Lütfen gereğini yapın, sorunları çözün diyorum” şeklinde konuştu.

 

Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar’ın döner sermaye ile ilgili sorunlarını da dile getirdi. Çavdar, “Yıllardır performansa dayalı döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarına maddi anlamda katkı sağlamadığı her geçen gün sıkıntılarımızın arttığını dile getirmekten bıkmış usanmış durumdayız. Emekliliğe yansıtılmayan döner sermaye sisteminin biz sağlık çalışanlarına zulüm olmanın ötesine geçememiştir. Nisan ayı itibarı ile dâhil olduğumuz vergi dilimi ocak ayı itibaren başlamış ve aylarca sabit üzeri alamadığımız döner sermaye sistemine dönüşmekten öteye gidememiştir. Ancak, bugün gelinen noktada 2019 yılının ilk döner sermayesi dağıtılmış ve vergi diliminin olmadığı bir ay olarak düşünüldüğünde aldığımız döner sermaye sabit üzerine sıfır olarak hesaplarımıza yatmıştır. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmüş hatta sıfırlanmıştır” ifadelerinde bulundu.

 

 “Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır” diyen Çavdar, “Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum açıkça yaşanmaktadır. Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik ve bugün olduğu gibi yine dile getiriyoruz. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi.

Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir” şeklinde konuştu.

Çavdar, performansa dayalı döner sermaye ek ödemelerinin neredeyse sıfırlandığını söyleyerek, “Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkûm edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür. Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır. Bu hak teslim edilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz” çağrısında bulundular.

Reklam
Bu haber 449 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAVADAN TRAFİK DENETİMİNDE SÜRÜCÜLERE CEZA YAĞDI
HAVADAN TRAFİK DENETİMİNDE SÜRÜCÜLERE CEZA YAĞDI
ÇANAKKALE'DE 100 MÜLTECİ YAKALANDI
ÇANAKKALE'DE 100 MÜLTECİ YAKALANDI