Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
TEVFİKİYE KÖYÜNDEKİ KADINLAR ARKEO-KÖY SAYESİNDE YENİ İŞ...

TEVFİKİYE KÖYÜNDEKİ KADINLAR ARKEO-KÖY SAYESİNDE YENİ İŞ ALANLARIYLA TANIŞTI

Çanakkale Tevfikiye köyünde yaşayan kadınlar, Arkeo-Köy sayesinde yeni iş alanları ile tanıştılar. A’dan Z’ye yenilenen süreçte çeşitli eğitim alan kadınlar, artık ailelerine daha fazla gelir kaynağı sağlayabiliyorlar.

15 Ağustos 2019 - 15:53

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 12 yıldır yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkmaya devam eden OPET, “2018 Uluslararası Troya Yılı”ndatarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ve Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nün rehabilitasyon ve yenileme çalışmalarını tamamlıyor. OPET tarafından yapılan çalışmalarla, Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları ve figürleri ile tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde Arkeo- Köye dönüştürüldü. Köyün değişimi, tarımla uğraşan kadınlara yeni iş alanları açtı.

"SÜREÇ UZUN AMA KADINLAR AZİMLİ"

Arkeo-Köy’de Sanat ve Tasarım danışmanlarından biri olan Deniz Erbaş, Tevfikiye Köyü’ndeki büyük değişimin en çok kadınlar tarafından sağlandığını belirtiyor. Erbaş’a göre kadınlar zaten köyde aktif durumda. Ama bu değişimin en çok kadınları dolaylı yoldan etkileyeceğini düşünüyor. Her değişim gibi bu sürecinde uzun vadeli olacağını belirten Erbaş; “Bu bölgedeki kadınlar çok uzun zamandır mevcut potansiyeli ile bağdaşmayı arzuluyorlardı. Uzun yıllar boyunca hep girişimler olmuş ama gerçek hayatlarında bir yansıma görememişler. Burada hediye satış stantları kurmuşlar. Ya da Troya kazılarında kendileri bir artı değer katamamışlar. Bu bütünlükte bir değişim projesi olduğu için, ben kadınların değer gördüğünü ve bu süreçte bir anlamda vizyonlarının, algılarının değiştiğini düşünüyorum. Ama bu tür değişimler uzun süreç ister. Hemen kadınların ekonomik anlamla kendilerini kalkındırabildiği bir turizm hareketi olması mümkün değil. Etkinlikler oluyor tanıtımlar oluyor, ama kadınların hayatındaki değişimi ancak zaman içinde görebiliriz. O zamana kadar inançla bilinçle bu anlamda çalışıyorlar. Özellikle gastronomi ve hediyelik eşya konusunda, bilgi ve deneyimi ile çalışmalarını sürdürüyorlar” diyor.

"GENÇLERİ GERİ DÖNDÜREBİLİRLER"

Ayrıca Arkeo-Köy projesi ile kadınların köyde kaybolan genç nüfusu geri döndürebileceğini aktaran Erbaş; “Bu bölgede son yıllarda genç nüfus çok azalmış. Burası tarım bölgesi. Kadınlar bu alanda da çok aktif. İlkbahardan hasat dönemine kadar bağ ve bahçede çalışıyorlar. Sürekli traktör üstünde kadınlargörebilirsiniz. Tamamen eve kapalı bir kadın profili yok. Asıl bence bu coğrafyada gençler sıkıntılı. Tarımda çalışmak istemeyen ya da başka şeyler isteyen gençleri kaybetmiş durumdalar. Yani bu hareketlilik kadınları ve dolaylı yoldan onların çocuklarını iş için, geleceği için etkileyebilir. Yani yine kadınları dolaylı yoldan etkileyen bir çalışma olabilir. Hepimiz çabalıyoruz. Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Sadece Tevfikiye değil, bu bölgede çok ciddi bir turizm dönüşümü hareketi var. OPET şimdi Çıplak’ta eğitimlere başladı. Milli park sınırları içerisindeki köylere benzer dokunuşları olacak diye biliyoruz. Assos’a olan kadar bölgede ciddi bir potansiyel var” diye belirtiyor.

Reklam
Bu haber 856 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANNESiNiN BAHÇESiNDE DEFiNE AVCILIĞI
ANNESiNiN BAHÇESiNDE DEFiNE AVCILIĞI
AFAD:
AFAD: "ÇANAKKALE'DE 127 TOPLANMA ALANI VAR"