Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
"Kentte I. Dünya Savaşı’nın İzleri"

"Kentte I. Dünya Savaşı'nın İzleri"

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi'nde süreli sergi "Kentte I. Dünya Savaşı'nın İzleri" paralelinde gerçekleştirilen Çarşamba sohbetleri devam ediyor.

25 Ekim 2018 - 11:01

Çarşamba günü Kent Müzesi'ne "Muharebeler Esnasında Çanakkale" isimli sohbet konusu ile Ahmet Esenkaya konuk oldu. Ahmet Esenkaya sohbete savaş sırasında ve sonrasında çekilmiş kentten fotoğrafları paylaşarak başladı. Savaş döneminde kentin geneline dair çok fazla kaynak olmadığını, bu nedenle cephe gerisine dair çok fazla veriye ulaşılamadığını söylerken yararlanabildiği kısıtlı kaynakları da paylaştı. Kentlilerin top seslerine maruz kaldıklarını anlattıklarını ve bu seslerin deprem etkisi yarattığına değindiklerini paylaştı, savaş seslerinin akıl sağlıklarını etkilememesi için kulakları tıkama amacıyla Almanlardan balmumu temin edildiğine değindi. 6 şiddetinde deprem gibi hissettiren  top atışının Çanakkale'ye etkisine değinirken kentteki tanıdık mevkilerin savaş sırasındaki durumlarına dair paylaşımlarda bulundu. Sohbet, sohbete katılan konukların muharebelere dair bilgi paylaşımları ve sorularına verilen cevapların ardından sona erdi.

 

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi'nde 31 Ekim Çarşamba saat 18.00'da Ahmet Kolkoparan ile "Eski Kent Fotoğrafları Okuma VIII" etkinliği gerçekleştirilecektir.

Reklam
Bu haber 616 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EMNİYETTEN YENİCE’DE OPERASYON
EMNİYETTEN YENİCE’DE OPERASYON
25 KM’LİK YOLDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI
25 KM’LİK YOLDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI