Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DSİ ÇANAKKALE'DE 18 BARAJ 7 GÖLET YAPTI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Çanakkale’ye yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ ÇANAKKALE'DE 18 BARAJ 7 GÖLET YAPTI
17 Şubat 2020 - 11:18

Çanakkale ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

ÇANAKKALE’MİZE 18 BARAJ VE 7 GÖLET KAZANDIRDIK,

Marmara’nın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Çanakkale’mizde ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,461,88 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip18 baraj ve 7 gölet inşa ettiklerini açıkladı.

İNŞAATI DEVAM EDEN 6  BARAJ VE 3 GÖLET…

Diğer taraftan Çanakkaleli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Çanakkale’nin su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 6 baraj ile 3göletin yapım çalışmaları devam etmekte olduğunu belirtti..

MARMARA’NIN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ…

Son 17 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Aydın,’ Tamamlanan 27 sulama tesisleri ile 424.423 dekar, kısmi olarak 7.060 dekar arazi olmak üzere toplam 431.483 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 331 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.

İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Çanakkale’miz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 271,240 dekar araziyi sulayacak 5 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale zirai üretimde ülkemize büyük katkı sağlayacaktır.’dedi.

TAŞKIN KORUMA TESİSLERİ…

Çanakkale’nin bir başka probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu açıklayan Aydın,’ Bu kapsamda Çanakkale’de45 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Çanakkale şehir merkezi ve 43 meskûn mahalde, 39,340 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmektedir.’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum