Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇOMÜ ORGAN NAKİL MERKEZİNDEN İKİ BAŞARILI OPERASYON

ÇOMÜ ORGAN NAKİL MERKEZİNDEN İKİ BAŞARILI OPERASYON

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi iki başarılı böbrek nakli ile hastalarını mutlu etti.

25 Eylül 2019 - 12:09

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi yine iki başarılı nakile daha imza attı.

30 yaşındaki Güney Yeşil ve 69 yaşındaki Ahmet Yıldız böbrek nakilleri ile sağlıklarına kavuştu. Güney Yeşil hastalığı nedeni ile evliliğini ertelediğini belirtirken, Ahmet Yıldız ise 7 başarısız geçen nakil sonrası 8’inci nakil girişiminin başarılı geçmesi nedeni ile gençliğine yeniden kavuştuğunu söyledi.

Nakiller ile ilgili açıklamalarda bulunan ÇOMÜ Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, başarılı bir operasyon geçirdiklerini, Güney Yeşil’in doğuştan gelen böbrek rahatsızlığı nedeniyle yıllardır tedavi gördüğünü belirterek şunları söyledi, “4 yıl öncesine kadar ilaçlarla ve uygun tedaviyle, diyalize bağlanmadan hayatını devam ettirirken, son dönemlerde böbrek yetmezliği gerçekleşti. Diyalize bağlı kalma ihtiyacı duydu. Güney Bey böbrek nakli için İstanbul’da değişik merkezlere müracaat etti. Ancak İstanbul nüfusu yoğun bir ilimiz olduğu için sıra kendisine gelemedi. Sosyal medyadan merkezimizi duymuş. 5 ay önce merkezimize müracaat etti. İkinci kez böbrek nakli için merkezimize çağırıldı. En son olarak 12 Eylül akşamı Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınları organlarını bağışlama kararı aldı. Uygunluk testleri sonucunda böbreğin Güney Bey’e uygunluğu saptandı. O gece 3 saatlik bir operasyonla Güney Bey’e naklettik. Başarılı bir operasyondu. Hiç idrar çıkaramazken şuanda 3 litrenin üzerinden idrar çıkarıyor. Böbrek değerleri de normal insanın olması gereken değerlere yaklaşmış durumda. Birkaç gün içerisinde kendisini taburcu etmeyi düşünüyoruz. Doğuştan gelen böbrek hastalıklarıyla ilgili bahsetmek istiyorum. Bu tip hastalıklar genellikle, genetik rahatsızlıklardır. Tespit edilmesi oldukça zordur. Çoğu zaman tesadüfen ortaya çıkar. Bu tip hastalıkların erken teşhisi için mutlaka yılda bir kere periyodik kan testi yapılması bu tip hastalıkların önünü alınması açısından önemli bir durumdur. Arabayı bile yılda bir kere bakıma götürüyoruz. Bu bizim sağlığımız. Hayatımız için önemli. O yüzden düzenli çekap yapılaması bu tip hastalıkların önünü alınmasında oldukça önemlidir. Güney Beye yeni hayatında, yeni böbreğiyle, sağlıklı, mutlu yaşamlar diliyorum. Organ bağışı konusunda da halkımızı tekrar tekrar duyarlı olamaya davet ediyorum. Çünkü oldukça fazla organ nakli bekleyen hastamız mevcuttur. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 30 binin üzerinde organ bekleyen hasta mevcut. Bunların yarısı maalesef organ bekleme sırasında hayatını kaybetmekte. Bu hastalarımız için hayatta tutunmanın tek yolu organ nakli ve organ bağışıdır”

8’İNCİ DENEMEDE BAŞARILI OLUNDU

Ahmet Yıldız’ın rahatsızlığı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Alan, “69 Yaşında Erkek Hastamız. Çanakkale’nin Küçükkuyu İlçesinde ikamet ediyor. Ahmet Bey Böbrek Taşına bağlı olarak yıllarca tedavi gördü. Ancak tedaviler yanıt vermedi ve böbrekleri iflas eti. 8 yıldan beridir de diyalize giren bir hastamızdı. Ahmet Beye yedi ker böbrek çıkan bir hastamız. Ama her seferinde doku ve kan uyuşmazlığı nedeni ile Böbreği nakledemedik. En son Nisan ayı kendisine böbrek çıktı. Doku testi de uyumlu geldi. Ancak o dönemde ilaç kullandığı için, kanaması yüksek olmasından dolayı yakınları organ naklini kabul etmediler. Ahmet abi çok üzülmüştü. Çünkü daha önce de çıktı ama nakil olmamıştı. Belki de bu benim son şansımdı diyerek üzülmüştü. Fakat sonraki haftalarda hemen ilk çıkan organ bağışında Böbrek Ahmet Beye uyumlu oldu. Bu sefer de ilaç kullanmadığı için test uyumu da geldikten sonra böbrek naklini gerçekleştirdik. Şu anda hastamızı durumu gayet iyi, böbrek fonksiyonları normale geldi” dedi.

Bu haber 1545 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI!
SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU KALDIRILDI!
HAKKARİ'DEN ACI HABER 2 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU!
HAKKARİ'DEN ACI HABER 2 ASKERİMİZ ŞEHİT OLDU!