Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇARŞAMBA SOHBETLERİ DEVAM EDİYOR

ÇARŞAMBA SOHBETLERİ DEVAM EDİYOR

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Çanakkale’de İttihatçılar” konuşuldu.

06 Şubat 2020 - 12:47

5 Şubat 2020 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu Atilla Akarcalı hazırladığı sunumuna İttihat yapılanmasının detaylarından bahsederek başladı.

Çanakkale ve kazalarındaki cemiyet hareketlerine dair bilgiler paylaştı. Fotoğraflarla desteklenen sunumunda hürriyet kahramanı olarak anılan Bigalı Atıf Kamçıl’ın bu unvanı almasındaki etkenleri paylaştı.Sultan II. Abdülhamid’in emriyle Balkanlara İttihat ve Terakki’nin faaliyetlerini durdurması için gönderilen sultanın en sadık komutanlarından biri olan Şemsi Paşa’yı vuran Atıf Kamçıl’ın cemiyetin durdurulamayacağının II. Abdülhamid tarafından kabul edilmesinin ve sonrasında meşrutiyetin ilan edilmesinin fitilini ateşlediğini söyledi. Çanakkale milletvekilliği de yapan Atıf Kamçıl’ın beraber çalıştığı ittihatçı arkadaşlarına dair konuklara bilgi verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün de İttihatçılar içerisinde yer aldığını ve hiçbir zaman onlardan kopmadığını belgelerle sundu. Atilla Akarcalı İttihat ve Terakki’nin çok gizli bir yapılanma olduğunu, cemiyetten çıkışın sadece ölümle gerçekleşebileceğini, vatanı her şeyden üstün görme üzerine yemin edilerek, ölümü göze alabilenlerin ancak cemiyete dahil olduğuna değindi. İttihatçılara dair paylaşılan bilgilerin ardından sohbet konukların sorularına verilen cevaplar ile sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda 12 Şubat 2020 Çarşamba saat 18.00’da Çanakkale Matematik Platformu Murat Çelik, Hasan Hüseyin Akis, Alper Kutlu, Oğuz Balcı tarafından  “Matematiksel Sonsuzluğun Peşinde” başlıklı sohbet gerçekleştirilecektir.

 

Bu haber 1621 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SÜRÜCÜLER DİKKAT!
SÜRÜCÜLER DİKKAT!
3 AY BOYUNCA ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARI İÇİN SAYAÇ OKUNMAYACAK!
3 AY BOYUNCA ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARI İÇİN SAYAÇ...