Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇANAKKALE YAŞAYAN TARİHİNİ KAYBETTİ!

ÇANAKKALE YAŞAYAN TARİHİNİ KAYBETTİ!

Yazdığı kitaplarla Çanakkale’ye değer katan ve kent için gerçekten büyük bir değer olan Tarihçi -Yazar Mehmet İhsan Gençcan 90 yaşında hayatını kaybetti.

13 Haziran 2019 - 11:44

Çanakkale'de yaşayan tarih olarak bilinen Mehmet İhsan Gençcan'ın vefatı büyük üzüntü yarattı. Tarihçi -Yazar Mehmet İhsan Gençcan'ın cenazesi yarın Kocatepe Camisi'nden, Cuma Namazı sonrası kaldırılacak ve şehrimizin yeni mezarlığına defnedilecek.

Mehmet İhsan Gençcan, 1929 Şubat’ında Çanakkale’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Çanakkale’de tamamladı. Edebiyata olan düşkünlüğü çocuk yaşlarda başladı ve gazeteciliğe merak sardı: Mahalli ve ulusal basında röportaj, haber, hikâye türü yazıları ve şiirleri dergi ve gazete sayfalarında yer alıyordu. Kalemiyle hayatını kazanırken orduya girdi ve Tank Asb. oldu. Fakat geçirdiği bir kaza sonucu ordudan malulen ayrıldı. Daha sonraki yıllarda spor teşkilatına geçti..

Çanakkale Savaşları sırasında, alay imamı olarak görev yapan Hocası Mehmet Emin Efendi’yle Eyüp Camiinde tanıştı. Ona tükenmez bir enerji kaynağı verdi. Zaman oldu şehitlerle koyun koyuna yattı.

Manevi bir işaretle “Savaşın Manevi Cephesini” tatlı, akıcı bir üslupla kaleme alıp eserler yazdı. Kitapları okuyucusunun büyük ilgisini çekti. Bir kitabı da; 1990’da Kültür Bakanlığı tarafından basıldı.. Günümüze dek, yayınladığı kitapların baskı sayısı milyona yaklaştı.

Zeytin Burnu Belediyesinin talebi üzerine, 25 Bin adet “KAN ÇİÇEKLERİ” kitabını ücretsiz verdi.  

  İzmir’deki NATO Komutanlığı Karargâhında; çeşitli İllerin Üniversite ve okullarında “Çanakkale Konulu” söyleşilerde bulundu.. Uzun yıllar savaş alanlarında tek başına mihmandarlık yaptı ve “artık gücüm yetmiyor” deyip kurslar açtı. Sayısız öğrenci yetişmesine vesile oldu, sayısını hatırlamadığı gazilerimizle görüştü bir kısmının seslerini kaydetti.

Yüzüncü Yıl münasebetiyle Avustralya ABC Televizyonu evinde özel mülakat yaptı.    Evli iki kız ve iki erkek evlat, On torun sahibi olan Gençcan, eşini, 4-Şubat-2016'da, Büyük kızını ise 21-Temmuz-2016 tarihinde kaybetti.

Bu haber 3608 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇANAKKALE'DE YÜZME ALANLARI BELLİ OLDU!
ÇANAKKALE'DE YÜZME ALANLARI BELLİ OLDU!
15 İLDE UYGULANAN SEYAHAT YASAĞI 3 HAZİRAN'DA BİTİYOR!
15 İLDE UYGULANAN SEYAHAT YASAĞI 3 HAZİRAN'DA BİTİYOR!