Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BİGA KİTAP FESTİVALİ KAPILARINI AÇIYOR

Biga Belediyesi ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 22 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde Biga Kitap Festivali düzenlenecek.

BİGA KİTAP FESTİVALİ KAPILARINI AÇIYOR
15 Şubat 2020 - 11:46

Biga Belediyesi ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 22 Şubat 2020 Cuma - 1 Mart 2020 Pazar tarihleri arasında düzenlenecek olan Biga Kitap Festivali program içeriği hakkında bilgilendirmede bulunmak üzere Biga Belediyesi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Yalçın, Meclis Üyesi Jale Kırbaş, Özel Kalem ve Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Yavuz, Biga’daki kitapevi sahipleri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Biga Kitap Festivali tanıtım toplantısına hoş geldiniz. Öncelikle bu süreçte bize destek olan Biga’daki kitapevlerimize, Milli Eğitim Müdürümüze ve müdür yardımcımıza çok teşekkür ediyorum. Bu etkinlik hep birlikte istişareler sonucunda ortaya çıktı. İnşallah çok güzel bir şekilde kitap festivalimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimize 28 yazarımız katılacak. Yerel dinamiklerimizden Biga’daki dört kitapevinin temsil ettiği 24 yayınevini yer alacak. 14 söyleşimiz, 23 imza programımız olacak. Özellikle 9 gün süren kitap festivalimizin her akşamı söyleşi ve imza programı gerçekleşecek. Tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

Bigalı yazarların onur konuğu olarak katılacağını ifade eden Başkan Erdoğan, “Bizler bir kitap medeniyetinin çocuklarıyız. Hayatı anlamlandırmak, istikamet üzere yaşamak için kitapla şereflenmiş bir milletin mensuplarıyız. Hepimizin hemfikir olduğu gibi kitapların hayatımızda çok önemli ve özel bir yeri var. Daha iyi bir insan, daha iyi bir toplum olabilmek ve geleceğimizi doğru inşa edebilmek için kitaplara ihtiyacımız var. Okuyan insan her zaman bilgili ve hayatında başarılı olur. Okuyan kişinin, düşünceleri gelişir, hayatı ve insanları daha iyi kavrar, yaşama gücü ve hayata karşı cesareti artar. Kitap Festivali’miz hem halkımızın hem de yarınlarımızın teminatı öğrencilerimizin okul derslerinin yanı sıra kitaplarla haşır neşir olması, kitap okuma alışkanlığı kazanması, kitaplarla buluşması için düzenlediğimiz kültürel bir etkinliktir. Özverili emeklerle organize ettiğimiz bu özel etkinliğin öğrencilerimize ve eğitimlerine vermiş olacağı katkıyı çok kıymetli ve değerli  buluyoruz. Okumak, insan hayatı gibi uzun bir yolculuk olduğu için öğrenci kardeşlerimizin de yarınlarına büyük fayda sağlayacak Biga Kitap Festivali’mizin hayırlı olmasını diliyorum. 7’den 70’e vatandaşlarımızı yazarlarımızla gerçekleştireceğimiz söyleşilere bekliyorum. 28 yazarımızın içinde Bigalı yerel yazarlarımız da var. Biga’da olan veya dışarıda yaşayan tüm Bigalı yazarlarımıza ulaştık ve onur konuğu olarak etkinliğimize davet ettik. İnşallah kitap festivalimizin açılışını hep birlikte yapacağız” diye konuştu.

Bir basın mensubunun kitap festivalinin maliyeti ve ismiyle ilgili olarak sorduğu soruya Başkan Erdoğan, “Festival ile fuar arasında mali anlamda yüzde 50 tasarruf farkı var. Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarda Biga Belediyesi 240 bin TL + KDV para harcamış. Biz KDV dahil 125 bin TL gibi bir rakamla kitap festivalimizi gerçekleştiriyoruz” diye yanıt verdi.

Türkiye’nin önemli yazarlarının Bigalılarla buluşacağı festivale katılacak yazarlar şöyle; Bahadır Yenişehirlioğlu, Davut Doğan, Salim Nizam, Bircan Yıldırım, Nilgün Bodur, Hakan Mengüç, Emrah Safa Gürkan, Hatice Kübra Tongar, Alişan Kapaklıkaya, Çağlayan Yılmaz, Sinan Yağmur, Enes Demir, Erkan Göksu, Canten Kaya.

BİGALI YAZARLAR

Nazmi Karataş, Hakan Şahintürk, Gülcan Çağan Özcan, Sadettin Onay, Fevziye Turan, Engin Gürsu

Biga Kitap Festivali’nin İmza ve Söyleşi Günü Programı ise şöyle;

23 Şubat Cumartesi

14:30 Davut Doğan

14:30 Salim Nizam

16:30 Bahadır Yenişehirlioğlu

19:30 Bircan Yıldırım

23 Şubat Pazar

19:30 Nilgün Bodur

24 Şubat Pazartesi

19:30 Hakan Mengüç

25 Şubat Salı

19:30 Emrah Safa Gürkan

26 Şubat Çarşamba

17:30 (İmza) Hatice Kübra Tongar 19:30 (Söyleşi)

 

27 Şubat Perşembe

19:30 Alişan Kapaklıkaya

28 Şubat Cuma

19:30 Çağlayan Yılmaz

29 Şubat Cumartesi

14:30 Sinan Yağmur

16:30 Enes Demir

19:30 Erkan Göksu

1 Mart Pazar

14:30Canten Kaya

Çocuk Edebiyatı Yazarları (Tam Gün)

23 Şubat Murat Gülcen

24-25 Şubat  Zerin Aktaş

25-26 Şubat Havva Tekin

26 Şubat Mustafa Işık

27 Şubat Sevda Müjgan Yüksel

27-28 Şubat Serhan Kansu, Özgür Balpınar

28 Şubat Nehir Aydın Gökduman

28 Şubat Sinan Yağmur

YORUMLAR

  • 0 Yorum