Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
YEREL TOHUMLAR KENTLİYLE BULUŞTU

YEREL TOHUMLAR KENTLİYLE BULUŞTU

Çanakkale Tohum Takas Şenliği’nin ikincisi bugün Halk Bahçesi’nde gerçekleşti. Şenlik kapsamında 10 bini aşkın fide ve tohum dağıtılırken; atölyeler, söyleşiler ve paneller düzenlendi.

18 Mayıs 2019 - 16:42

Tohum çeşitliliğini korumak ve atalık tohumların yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla geçen yıl ilk kez düzenlenen Çanakkale Tohum Takas Şenliği’nin ikincisi bugün Çanakkale Halk Bahçesi’nde gerçekleştirildi.

Onlarca standın kurulduğu Tohum Takas Şenliği’nde ev yapımı ilaç hazırlama, el dokuma halı atölyesi, alışveriş filesi, kese kağıdı gibi sağlıklı ambalajlar yapım atölyesi, patates ve yaprak baskı atölyesi, zehirsiz kişisel bakım ve temizlik ürünleri atölyeleri düzenlendi.

Yaklaşık 10 bin tohum ve fidenin dağıtıldığı şenliğe birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra Çanakkale’nin köylerinden, Edirne’den, Muğla’dan, Tekirdağ’dan, Eskişehir’den, İzmir’den ve Kars’tan gelen ziyaretçiler katılım gösterdi. Organik üretim yapan üreticiler ise alanda kurulan stantlarda ürünlerini pazarladı.

Şenlik hakkında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Güzel bir festival havasında ama temel amacı tohumların takas edilmesi. Biz de biber ve domates fidesi ürettik, onları dağıtıyoruz. Yurttaşlarımızı, hemşerilerimizi giderek yerli tohuma alıştırmamız lazım. Çanakkale’nin kendine özgü tohumları, yerel ürünleri var” dedi. Şenlikte, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş moderatörlüğünde panel düzenlendi. Panelde Ahmet Atalık “Dünya ve Türkiye Tohum Sektörü”, Seçkin Kaya “Tarımsal Biyoçeşitlilik Açısından Tohumun Önemi“, Prof. Dr. Tayfun Özkaya “Yerel Tohumların, Sağlık, Çevre ve Köylü Hakları Açısından Önemi“ ve Aziz Koçal “Tohumun Tüketici Açısından Önemi“ konularına değinildi. Ayrıca Dr. Füsun Tezcan, Ebru Oğuzhan Yeter ve Kars Boğatepe Köyü Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür birer söyleşi gerçekleştirdi.

Bu haber 1055 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TATİL KUYRUĞU UZADIKÇA UZADI!
TATİL KUYRUĞU UZADIKÇA UZADI!
ALTIN ALACAĞINI SÖYLEDİ BİLEZİKLERİ ÇALIP KAÇTI!
ALTIN ALACAĞINI SÖYLEDİ BİLEZİKLERİ ÇALIP KAÇTI!