Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PERİNÇEK; "UYUYAN DEV UYANIYOR!"

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, her koşulda Çanakkale halkını bilgilendirmeye devam ediyor.

PERİNÇEK; "UYUYAN DEV UYANIYOR!"
01 Temmuz 2020 - 13:39

Prof. Dr. Doğan Perinçek bugün, sosyal medya hesabından "Uyuyan dev uyanıyor" diyerek yaptığı paylaşımla dikkatleri bir kez daha Çanakkale'ye çekti.

Perinçek; " Uyuyan dev uyanıyor. Bir kez daha uyarmak zorundayım. Çanakkale halkını ve yetkilileri uyarmak zorundayım. Evciler Fayı üzerinde 2.2 büyüklükte deprem neyin habercisi?

Son bir 15 aydır Evciler Fayı üzerinde 2.2 büyüklükte bir deprem olmamıştı. 28 Haziran günü Çan'ın Eskiyayla Köyü dolayında 2.2 büyüklükte 11.5 km derinlikte bir deprem yaşadık.

Son 15 ayda Evciler üzerinde olan depremleri kontrol ettim. En son Mayıs 2019 yılında 2.1 büyüklükte bir deprem olmuş. Bundan önce ve sonra bu fay üzerinde 2.2 büyüklükte deprem yaşanmadı.

Haritada görülen elipsin iki ucunda kuzeydoğuda Orta Marmara da ve Gülpınar açıklarında denizde küçükte olsa çok sayıda deprem oluyor. Elipsin ortasında yer alan Çan civarında da son 30 günde yine çok sayıda deprem oldu. Çan dolayı kritik bir alan. Buradan batı yönünde fay devam etmediği için fayın güneybatı ucunda gerilim büyüyor-artıyor. Belli bir noktaya gelince biriken enerjinin Evciler fayına aktarılacağını düşünüyorum. Bu durumda olacak büyük bir deprem Biga-Çan-Bayramıç Ayvacık başta olmak üzere yerleşim alanlarını etkileyecek.

Bazı yurtaşlarım kendilerini korkuttuğumu düşünüp telaşa düşebilirler. Bu şekilde düşünenlerden özür dilerim fakat bir bilim insanı olarak gördüklerimi ve düşündüklerimi halkımıza anlatmak durumundayım.

Umarım beklenen deprem 5 yıl daha olmaz ve yetkililer.

ve halkımız tedbirleri almaya başlarlar.

Not: 2014 Gökçeada depreminden 2 hafta önce ve Elazığ depreminden bir ay önce uyarıda bulunmuş ve endişelerimi dile getirmiştim. Her iki uyarımda basında yer aldı. Bişra-Çan-Bayramiç hattı için 2.5 senedir uyarıda bulunuyorum. Bugüne kadar dikkate alınmadı. Umarım bundan sonra dikkate alınır“ dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum