Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

PERİNÇEK'TEN KORKUTAN DEPREM UYARISI!

PERİNÇEK'TEN KORKUTAN DEPREM UYARISI!
30 Kasım 2021 - 10:43
Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek, 1875 Güzelyalı depremine sebep olan fay hattından sıcak su çıkışı olduğunu duyurdu. Doğan Perinçek’in 14 sene önce tanımladığı aktif fay hattından sıcak su çıkışı gözlemlendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek, 14 sene önce tanımladığı fay hattının 500 metre yakınında sıcak su çıkışının olduğunu kaydetti. Konuyla alakalı açıklama yapan Perinçek, “1875 Güzelyalı depreminin nedeni olan fay hattından bir aydır kaynar su çıkışı başladı. 14 yıl önce ilk defa tanımlayıp haritaladığımız aktif fay hattından sıcak su çıkıyor. Su çıkışı haritaladığımız fay hattına sadece 500m mesafede.  Sıcak su haberini arkadaşım Bünyamin Nami Tanka bey verdi. 10 dakika içinde su çıkışının olduğu Çanakkale Boğazı kıyısına gittim ve incelemelerimi tamamladım. 14 yıl önce tanımladığım fay ile sıcak su çıkışının ilişkili olduğunu saptadım.” dedi.

1999 DEPREMİ ÖNCESİNDE DE SICAK SU ÇIKIŞI OLMUŞTU
Depremin hemen olmayabileceğini fakat olma riskinin çok arttığını belirten Doğan Perinçek, “Çanakkale halkına ve ilgililere duyuruyorum. Deprem hemen olacak demiyorum. Fakat deprem riskinin çok arttığını söylemek isterim. Bu bilgiyi vermezsem görevimi aksatmış olacağım. Çok basit tedbirler ile bugün ve gelecekte olacak depremlerin zararını azaltmak bizim elimizde. Hatırlayalım 1999 depremi öncesi Yalova da kuyularda sıcak su çıkışı olmuştu. Kuşadası Sisam depremi sonrası ise fay hatları boyunca sıcak su çıkışı başlamıştı. Sıcak su çıkışı; deprem habercisi olan verilerden bir tanesi. Gözlemlerimi ve düşüncelerimi yazmaya devam edeceğim.” İfadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum