Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
KIZILÇAM AĞACI İÇİN İÇİN YANDI!

KIZILÇAM AĞACI İÇİN İÇİN YANDI!

Çanakkale'de sabah saatlerinde başlayan yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Bir çok yeri su basarken Yenice Çamtepe mevkiine de yıldırım düştü.

15 Haziran 2019 - 14:34 - Güncelleme: 15 Haziran 2019 - 14:38

Yenice ilçesine bağlı Soğucak köyü Çamtepe mevkiinde kızılçam ağacına düşen yıldırım ağacın alev almasına sebep olurken, Orman Bölge Müdürlüğü Soğucak Şefliği'nde  çalışanların anında müdahale etmesiyle çıkan yangın kısa sürede kontrol altına alındı.

 

AĞAÇLAR NEDEN YILDIRIMI ÇEKER?

Genelde bulutun üst kısmı pozitif, alt kısmı negatif olarak elektrik yüklenmiştir. Bu farklı yükler birbirlerini etkiler. Bulutun alt kısmındaki negatif yükler, bulutun altındaki yer yüzeyinin üzerinin pozitif yüklenmesini sağlar.

Fırtına bulutları hareket ettikçe yer yüzeyindeki pozitif yükler, bulutu bir gölge gibi takip eder. Pozitif yükler ağaç, direk, bina gibi çıkıntılı objelerde çok yoğundur. Bu nedenle yıldırımlar en yoğun pozitif yüklerin bulunduğu ve kendine en yakın cisimler üzerindeki elektrik boşalımı olarak ortaya çıkar. Bunun için, gök gürültülü sağanaklı havalarda eğer sığınabileceğiniz hiçbir yer yoksa bulunduğunuz yerdeki en yüksek cisimden uzak durunuz.

Eğer etrafınızda dağınık şekilde bir kaç tane ağaç bulunuyorsa en yakınınızdaki ağaca, o ağacın yüksekliğinin iki katı bir uzaklıkta bir yerde başınızı dizlerinizin arasına koyarak yere çömelin. Asla tek başına duran bir ağacın altına girmeyiniz..

Reklam
Bu haber 973 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x