Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
“İNSANLIK BU ZULMÜ UNUTMAYACAK”

“İNSANLIK BU ZULMÜ UNUTMAYACAK”

Darbe ile indirilen Mısır Demokrasi tarihinde seçimle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi önceki gün devam eden mahkemede vefat etti. Vefatı İle Tüm dünyanın gündemine oturan Mursi için bir Açıklama da AK Parti İnsan Hakları Başkanlığından geldi. Açıklamayı yapan AK Parti İnsan Hakları Başkanı Mesude Kaya, Mısırda yaşanan zulmün insanlık tarihi boyunca unutulmayacağını söyledi.

18 Haziran 2019 - 16:07

2011 yılındaki halk devriminin ardından 2012'de ülke tarihinde demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi,  3 Temmuz 2013'te dönemin Savunma Bakanı ve ardından Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Darbenin ardından yakalanarak Cezaevine gönderilen Mursi,   mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden  Mursi için AK Parti İnsan Hakları Komisyonu Türkiye’nin 81 ili ile beraber  eş zamanlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Başkanlık adın, açıklamayı AK Parti İnsan Hakları Başkanı Mesude Kaya gerçekleştirdi. Kaya yaptığı basın açıklamasında “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdulfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir.

İnsan Hakları Başkanı Mesude Kaya konuşmasının devamında “2357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır'da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” dedi.

Reklam
Bu haber 665 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x