Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YÖRÜK GELENEĞİ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YÖRÜK GELENEĞİ

Ezine'nin Karadağ köyünde yaşayan Yörükler, gelenek ve göreneklerini yaşatmaya devam ediyor.

12 Şubat 2020 - 11:09

Köy muhtarı Bayram Dursun öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte köyün kadınları tarafından Yörüklerin ana menüsü olan basma helva yapıldı. Siniler dolusu yapılan basma helvalar akşam misafirlere dağıtılmak üzere hazırlandı.

Akşam saatlerinde ise Ezine’deki tüm köy muhtarlarının da katılımıyla Çanakkale ve diğer ilçelerden gelen yüzlerce misafire pilav ve basma helva ikram edildi. Gecenin sürpriz konuğu ise Çanakkale AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel oldu. Festivale katılarak köy halkı ve konuklarla beraber olan İskenderoğlu ve Yüksel, basma helvadan da yiyerek etkinliği başlattı.

İkramlardan sonra Yörük kültürünün oyun havaları, konuklar ve köylüler tarafından coşkuyla oynandı. Ardından havanın soğuk olmasından dolayı program sona erdi. Programdan sonra köyün hanımları ateşler yakarak soğuk havaya rağmen sohbete devam ettiler.

Köy Muhtarı Bayram Dursun, etkinlik ilgili açıklama yaparken Milletvekili İskenderoğlu ve Başkan Yüksel’e teşekkür etti.

Geceye Ezine AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, AK Parti İl Genel Meclis üyesi Murat Yahya Sezgin, Muhtarlar Derneği Başkanı Oktay Akay, MHP İlçe Başkanı Tahsin Yüksel ve yönetim kurulu, Ezine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türker Demirhan ve Ezine Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Soner Eker de katıldılar.

Bu haber 923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SÜRÜCÜLER DİKKAT!
SÜRÜCÜLER DİKKAT!
3 AY BOYUNCA ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARI İÇİN SAYAÇ OKUNMAYACAK!
3 AY BOYUNCA ELEKTRİK VE DOĞAL GAZ FATURALARI İÇİN SAYAÇ...