Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNEDİR

İçişleri Bakanlığının çocukların ve gençlerin uyuşturucu kullanımının önüne geçme konusunda anne duyarlılığından faydalanmak amacıyla başlattığı ‘’En İyi Narkotik Polisi Anne’’ projesi kapsamında, 21 Kasım Cumartesi günü saat 13:00 ile 18:00 saatleri arasında Biga AVM zemin katta Uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme etkinliği yapıldı.

EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNEDİR
21 Kasım 2020 - 15:28

En iyi narkotik polisi anne projesi geçen hafta ilk olarak Çanakkale’de başladı. 21 Kasım Cumartesi günü de Biga AVM’de Çanakkale Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından vatandaşlara bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.
Çanakkale Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü polisleri AVM’ye gelen vatandaşlara bilgilendirme formu dağıtarak bilgi verdiler. Çanakkale ve Biga genç nüfusa sahiptir. Uyuşturucu kullanımında temiz bölgeler arasında yer alıyor. Biga’da da Narkotik ekip bulunuyor. En tehlikelisi kimyasal uyuşturuculardır. Bir kere kullanılsa bile kişi üzerinde bağımlılık yapar.
Çocuğunuzun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını şu belirtilere bakarak anlayabilirsiniz. Gözlerde farklılık, terleme, titreme, konuşmada bozukluk ve sosyal çevresinde değişiklikler olur. Babalar çalıştığı için ve evde bulunmazlar. Anneler çocuğunu daha iyi takip ederler. Uyuşturucu kullanan kişilerin birçoğu ailesiyle yaşamaktadır. Çanakkale ve ilçelerinde kamu kurum ve kuruluşlarında yaklaşık 8-10 bin kişiye uyuşturucu konusunda eğitimler verildi.
‘’HİÇBİR AİLE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞINI ÇOCUĞUNA YAKIŞTIRMAZ’’
Çanakkale Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü tarafından vatandaşlara bilgilendirme yapıldı. Belirli miktarda alındığında kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki, ve psikolojik dengesini bozan kişi ve toplum içerisinde ekonomik ve sosyal çöküntü meydana getiren alışkanlık ve bağımlılık yapan kullanılması bulundurulması ürütülmesi ve satışının kanunla yasaklandığı maddelere uyuşturucu madde denir.
‘’MADDE BAĞIMLILIĞI’’
İnsanın yaşamına devam edebilmesi için gerekli olmayan fakat vücuduyla tanıştırdıktan sonra ihtiyaçmış gibi o maddeyi alıp kullanması ve devamında da bu maddeyi bırakmaması durumuna madde bağımlılığı denir.
‘’Uyuşturucu Maddeye Başlama Nedenleri’’
Merak etkisi
Arkadaş ısrarı
Özenme
Kişisel sorunlar
Ailesel sorunlar
Eğlence amaçlı
Diğer nedenler
‘’NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELENİN ÖNEMİ’’
Uyuşturucuyu sosyolojik, fiziksel ve ekonomik olarak toplumları zayıf düşüren nedenlerden biridir. Uyuşturucu sorunu özellikle genç nesilleri tehdit ederek toplumların geleceğine zarar verir. Terör örgütleri ve diğer suç kartellerinin önemli bir finans kaynağıdır.
‘’UYUMA (UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE UYGULAMASI)’’
Karşılaştığınız uyuşturucu ticaretini doğrudan ve en hızlı şekilde bildirebilirsiniz. UYUMA uygulamasını Google Play Store ve AppStore’den cep telefonunuza indirebilirsiniz.
‘’MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE ÇÖZÜM MERKEZLERİ’’
Alo 191: Uyuşturucu İle Mücadele Danışma Ve Destek Hattı
Yedam Yeşilay Danışmanlık Merkezi 444 79 75
AMATEM Ve ÇEMATEM Tedavi Merkezi
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum