Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DOMUZ GRİBİ GERİ DÖNDÜ!

H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribi hastalığı son günlerde yeniden duyulmaya başlandı. Peki, domuz gribi nedir, başlıca belirtileri nelerdir?

DOMUZ GRİBİ GERİ DÖNDÜ!
25 Ocak 2020 - 12:04

H1N1, A tipi influenza virüsü olarak bilinen domuz gribi, uzun bir aradan sonra bu kış itibariyle yeniden aramıza döndü. Pek çok kişiye soluğu hastanede aldıran ve oldukça ağır seyreden hastalık, esasen kuş gribi olarak bilinen grip ile insan gribinin bir karışımı olarak ortaya çıkmıştır.

Gribe benzer semptomlarla kendini gösteren domuz gribi, normal grip salgınından farklı olarak tedavi edilmez. Belirtileri mevsimsel grip ile hemen hemen aynı olan domuz gribinin belirtileri şöyle sıralanabilir:

-Yüksek ateş,

-Boğazda hissedilen şiddetli ağrı,

-Geçmeyen uzun öksürük nöbetleri,

-Vücudun pek çok noktasında hissedilen ağrı,

-Yorgunluk, bitkinlik hissi,

-Özellikle baş ağrısı ve ateşe bağlı yoğun üşüme.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA YOLLARI

Bu hastalıktan korunmak da yine normal bir gripten korunmaya çalışmakla eşdeğer… Hastalığa yakalanmış kişilerle yakın temas etmemek, sosyal ortamlarda maske kullanmak, yaşam alanlarını temiz tutmak, virüsü kapan kişilerle teması önlerken aynı zamanda evde kullanılan yatak örtüleri, yastık kılıflar benzeri kişisel eşyaları temiz kullanmak, sık duş almak, el yıkamak ve aşı olmak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum