Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DOĞA FOTOĞRAFLARI SERGİSİ AÇILDI

Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginlerinin kurucusu Prof. Dr. Osman Demircan’ın önderliğinde doğada gezdikleri yerlerde çektikleri doğa fotoğraflarını Dünya Çevre günü etkinliği çerçevesinde geçtiğimiz gün Çanakkale Belediye Başkan yardımcısı Çevre dostu İrfan Mutluay’ın katılımıyla açıldı.

DOĞA FOTOĞRAFLARI SERGİSİ AÇILDI
09 Haziran 2022 - 12:22
Açılış konuşmasını Prof. Dr. Osman Demircan yaptı. Demircan: ‘’Mavi su küresiyle GEZGENİMİZ UZAYDA ÇOK ÖZEL BİR MAVİ BİLYE GİBİDİR. İnsanoğlunun neden olduğu çevre sorunları bu gezegende yaşamı tehdit etmektedir. Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginleri doğa zenginliklerini ve çevre sorunlarını yerinde belgeleyerek doğaya dikkat çekmeyi, ekosistem içinde sağlıklı yaşam koşullarını yerinde öğrenmeyi ve öğretmeyi amaçlayan bir yürüyüş grubudur.

Bu sergide, doğada amatörce çektiğimiz ve rastgele seçtiğimiz bazı fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedik. Bu fotoğraflarda su var, mavi denizler var, yeşil bitkiler var, antik kentler var, köylerimiz var, mavi gökyüzü, yeşil ormanlar var, doğanın zenginlikleri var, doğaya verdiğimiz zararlar var, değerlendiremediğimiz güzellikler var. Bugün gördüğümüz ama verilen zararlar nedeniyle yarın göremeyeceğimiz doğa güzellikleri var. Onun için gezdiğimiz yerleri belgeliyoruz ve paylaşıyoruz. Sadece güzellikleri değil çevre sorunlarını da belgeleyip ilgili yerlere iletiyoruz. Özet olarak çevre bilinci geliştiriyoruz. Bu serginin amacı da çevre bilincini topluma yaymak.
Çevre dediğimiz; su küresiyle, atmosferiyle uzaydan MAVİ BİLYE gibi görünen gezegenimizin yüzeyi;  havasıyla, toprağıyla suyuyla tüm canlıların yaşam alanı. Bu gezegene zarar vermeden doğayı, çevreyi, ekosistemi tüm canlılarla barış içinde paylaşmamız, bu gezegende birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bir yaşam türü zarar görürse zincirleme diğer yaşam türlerinin de zarar görmesi, sonunda gezegenin yaşanmaz hale gelmesi kaçınılmaz bir durum.  Bu konuda insanoğlu henüz yeterince bilinçlenmediği için özellikle sanayi devriminden bu yana toprak kirlenmiş, sular kirlenmiş, hava kirlenmiş, atıklar heryerde; yediğimiz, içtiğimiz gıdalarda zararlı kimyasallar var, nefes aldığımız havada oksijen yetersiz, karbon dioksit fazlalığı var; kalp-damar hastalıkları, nefes darlığı yaygınlaşmış.

Çanakkale özelinde de durum farklı değil. Burada Kazdağları, boğaz ve denizler yaşam kaynağı, ancak ne denizin ne ormanın kıymetini bilememişiz, deniz ve boğaz artık müsilajla kaplanıyor, içindeki canlılar hasta; Kazdağları’nda hem de orman alanlarında maden şirketlerine hala ruhsatlar veriliyor, ormanlar vahşice talan ediliyor, canlı türleri hızla yok oluyor, ekosistem bozuluyor, içilebilir suyumuz azalıyor,  tarım alanları, sulak alanlar küçülüyor, kuraklık artıyor.

Tüm Dünya’da fosil yakıt kullanımından vazgeçilemediği için atmosferde karbon bileşikleri artmış, sera etkisiyle küresel ısınma geri dönülmez noktaya doğru gidiyor. Artık seller, yağmurlar, fırtınalar, hortumlar çok daha şiddetli; ne var ne yok alıp götürüyor. Gezegen elimizden gidiyor, bu gidişle yani insanoğlu çevre sorunlarına karşı bilinçlenmezse Dünya birkaç yüzyıl içinde yaşanmaz hale gelecek. İşte bunun için büyük fizikçi Stefan Hawking “fazla geç kalmadan insanoğlu başka bir gezegene adım atmalı” diyor. Durum gerçekten ciddi, şimdi Mars gezegeninde yaşam planları yapılmaya başlandı bile. Yine de Dünya gözden çıkarılmamalı; Daha fazla geç kalmadan geri dönüş için eğitim sistemimizde ve yaşam boyu eğitimde çevre bilinci oluşturmak için doğa içinde uygulamalı dersler olmalı. İnsanlar çevre konularında taviz vermeyecek şekilde bilinçlenmeli. Mavi Bilye Doğada Eğitim Gezginleri işte bu bilinçle kuruldu. Doğayı, toprağı, havayı, suyu, denizleri, yeşili, ormanı, orman altı bitkileri, tüm canlıları yani ekosistemi önce sevmeli sonra korumalıyız. Atatürk’ün dediği gibi “Doğa sevgisi aklın vicdanıdır. İyi ki varsın Mavi Bilye’’ dedi.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum