Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE HAYIR!

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE HAYIR!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 12 Haziran Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi etkinlikleri kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada; “Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır” denildi.

14 Haziran 2019 - 11:52

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 12 Haziran Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Gününde bir dizi etkinliğe imza attı. Farkındalık çalışmalarına etkinlikleri Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda bir stant açarak başlayan kurum Çarşı Caddesinden Morabbin Parkı’na kadar yürüyüş de gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çanakkale İl Müdür Yardımcısı Gündüz Bağcı tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Çalışan çocuklar gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin sorunudur. Çocukların büyük bir bölümü düşük ücretlerle, ihmal ve istismar içeren güç koşullarda ve uygun olmayan işlerde çalışmaktadırlar. Nedenleri ne olursa olsun çocukların çalışma hayatında yer almaları, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz olarak etkileyebilmekte, fiziksel gelişme sürecini henüz tamamlamamış olan çocukların çalışma hayatında karşılaştıkları riskler de çalışma süreleri ve çalışma şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 12 Haziran 2002’de, çocuk emeğine ve onu ortadan kaldırmak için gerekli çabalara dikkat çekmek amacıyla bugünü Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilan etti Türkiye’nin imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre, 18 yaşını doldurmamış her birey çocuktur. 4857 Sayılı iş Kanunu Madde 71, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılmasının yasak olduğunu belirtir. Ayrıca, 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler ile 14 yaşını aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir. Buradan yola çıkılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, çocukları ait görmek en büyük arzumuz ve bu yönde çalışmalar yapmaya devam etmekteyiz. Henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuklarımızın çalışma hayatında olmasına karşıyız ve tüm Türkiye’yi de bize katılmaya davet ediyoruz. Ve büyük bir sesle buradan haykırıyoruz. Çocukların sömürülmesine ve çocuk işçiliğine hayır” ifadeleri yer aldı.

Reklam
Bu haber 453 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜMRÜK KAÇIĞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN YÜZLERCE CİNSEL ÜRENE EL KONULDU
GÜMRÜK KAÇIĞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN YÜZLERCE CİNSEL ÜRENE EL...
Turan ; Ne Dediysek O !
Turan ; Ne Dediysek O !