Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇANAKKALE ULUSLARARASI KORO FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİ İLE...

ÇANAKKALE ULUSLARARASI KORO FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİ İLE BAŞLADI

Çanakkale Uluslararası Koro Festivali açılış töreni 2 Temmuz 2019 Salı günü ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

04 Temmuz 2019 - 11:19

Çanakkale Belediyesinin destekleri ile bu yıl 5.’si düzenlenen Çanakkale Uluslararası Koro Festivali açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra akademisyenler, davetliler ve kentliler katılım gösterdi. Festivalde açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “2011 yılında yaptığımız festivali daha dün gibi hatırlıyorum. Cumhuriyet Meydanı’nda bütün korolar ile İstiklal Marşı’nı söylemiştik. Daha sonra hoca beni koroları yönetmeye davet etti. Bu benim için çok güzel bir hatıra olmuştu. Festivalimiz o etkinlikle başladı. Bu yıl 5.’sini yapıyoruz ve uluslararası festival olması hedefine ulaşmanın da sevincini yaşıyorum. Bu bir başlangıç. Bu başlangıca destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dünya barışı için sanatın önemli olduğunu vurgulayan Başkan Gökhan; “Şu anda, Barışın Kentinde, barışı görüyorum. İşte burada bir sanat dalında birçok farklı ülkeden insanlar buluştu. Özlediğimiz manzara bu. Bunun tüm dünyaya yayılmasını umuyorum. İnsanların barış içerisinde yaşayabilmesi için sanat çok önemli. Eğer birbirimizi anlayabilir, duyabilir ve sesimizi duyabilirsek, Çanakkale’de olduğu gibi dünyada da barış hakim olacaktır. Bizim iddiamız budur ve çabamız da bunun içindir. Biz de bu festival dolayısı ile yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimiz ile beraber bu kentte güzellikleri birlikte yaşayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından tören, Çanakkale Belgeseli ve Korolar Festivali tanıtım filmi ile devam etti. Film gösterimi sonrasında festivale katılan koro şefleri sahneye çağırılarak koroların tanıtımı yapıldı. Açılış töreni, koroların seslendirdiği eserler ile sona erdi.

Türkiye başta olmak üzere Bulgaristan, KKTC, Macaristan, Makedonya, Moldova, Polonya, Romanya Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan’dan toplam 44 koro, İÇDAŞ Kongre Merkezi ve Kordonboyunda düzenlenecek olan programlarla 6 Temmuz 2019 Cumartesi gününe kadar kentliler ile buluşacak.

Bu haber 403 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 ŞENER;
ŞENER;"İYİLEŞEN HASTAMIZ DA VAR ÖLEN HASTAMIZ DA! "
ECEABAT'DA 14 GÜN KARANTİNA!
ECEABAT'DA 14 GÜN KARANTİNA!