Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

"ÇANAKKALE TARIMINDA YENİ BİR ADIM"

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Gökçeada’da üretimine başlanılan damla sakızı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turan konuyla ilgili “Ülkemizdeki tarım ve hayvancılık alanlarında lokomotif şehirlerden biri olan Çanakkale’miz, tarım alanındaki atılımlarına ve projelerine bir yenisini daha ekledi” açıklamasında bulundu.

"ÇANAKKALE TARIMINDA YENİ BİR ADIM"
19 Ocak 2022 - 13:54
Dünya’da sadece iki lokasyonda yetişen damla sakızı ağacının Gökçeada’da da yetişeceğini belirten Turan sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizdeki tarım ve hayvancılık alanlarında lokomotif şehirlerinden biri olan Çanakkale’miz, tarım alanındaki atılımlarına ve projelerine bir yenisini daha ekledi. Dünyada yalnızca İzmir’in Çeşme ilçesi ile Yunanistan’ın Sakız Adası’nda yetişen damla sakızı ağacı, Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’mızda da yetiştirilmeye başlandı. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Ada Rüzgarında Lezzetli Damla Sakızı’ projesi kapsamında Çanakkale’mizin güzide ilçesi Gökçeada’da tamamı hibe olmak üzere dağıtılan 1490 adet sakız ağacı fidanı, 27 üreticimiz tarafından 30 dekarlık alana dikilerek toprakla buluşturuldu.
Proje ile daha önce ekilip dikilmeyen atıl durumdaki tarım arazilerinin de tarıma kazandırılması hedeflenmekte. Proje, ülkemizin damla sakızı ihtiyacına ve turizme önemli bir katkı sağlayacaktır.
Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte Çanakkale’mizin marka değerini artıracak her türlü projeye destek vermeye devam edeceğiz. Bu değerli projede emeği geçen, destek veren Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyor; üreticilerimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum