Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
“BOŞANMA DAVALARI VE NAFAKA TALEPLERİ KADIN ŞİDDETİNİ...

“BOŞANMA DAVALARI VE NAFAKA TALEPLERİ KADIN ŞİDDETİNİ ARTTIRDI”

Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 43 yaşındaki avukat Müzeyyen Boylu İssi, Pazar günü akşam saatlerinde eşi tarafından sokak ortasında öldürüldü. Meslektaşlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınayan bir açıklama yapan Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Ezgi Deniz Çalışal, önemli bir konuya değindi. Çalışal, son yıllarda artan boşanmalar ve istenen nafakaların kadın cinayetlerini arttırdığını söyledi.

21 Mayıs 2019 - 13:32

Çınar ilçesinde avukatlık yapan iki çocuk annesi Müzeyyen Boylu, Diyarbakır'da Alipaşa semtinde aile hekimliği yapan eşi Mesut İssi'ye bir buçuk yıl önce boşanma davası açtı.  Ayrı yaşayan çiftin, çocuklarının bir okul etkinliği için bir araya geldi. Etkinliğin ardından öfkeli koca, Anne Müzeyyen Boylu’yu  çocuklarının gözü önünde   14 kurşunla vuruldu. Polise teslim olan koca tutuklanırken Başta Türk Barolar birliği ve Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm Barolar kınama ve başsağlığı mesajı yayınladılar.

 Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu da Çanakkale’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşu yetkililerinin de katılımı ile bir basın açıklaması yaprak olayı kınadılar. Yaşanan katliamın zanlısı olan katilin davalarının yakın takipçileri olacağını belirten açıklamayı gerçekleştiren Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı  Av. Ezgi Deniz Çalışal, “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi kadın cinayetidir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak, bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması, ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “kadın” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “Kral Çıplaktır” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. Hiç şüphesiz ki kadın cinayetleri politiktir” dedi.

“Boşanma Davaları ve Nafaka Talepleri  Kadın Şiddetini Arttırdı”

Ülkemizde son zamanlarda artan boşanma davaları ve akabinde istenen nafakaların kadına yönelik şiddetin arttırdığını belirten Komisyon Başkanı  Av. Ezgi Deniz Çalışal “Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz” dedi.

“Üzüntümüzü Paylaşıyoruz Davanın Takipçisi Olacağız”

 Komisyon başkanı Av. Ezgi Deniz Çalışal “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.  Çanakkale Barosu olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi ve kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

Bu haber 1207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI İÇİN DEVAM EDEN YASAĞIN KURALLARI DEĞİŞTİ!
65 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ALTI İÇİN DEVAM EDEN YASAĞIN KURALLARI...
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN FLAŞ AÇIKLAMA!
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN FLAŞ AÇIKLAMA!