Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN’IN 4 EKİM HAYVANLARI KORUMA...

BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN'IN 4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ MESAJI

Canlılar dünyası insanlar, bitkiler ve hayvanlardan oluşur. İnsanların da hayvanlarla olan ilişkileri, hayvanları sadece gıda ve yolculuk aracı olarak görmedikleri çok eski zamanlara dayanır. İnsanlar daha ilk çağlarda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanlara şefkat göstererek onlarla dostluk kurmaya ve evcilleştirmeye başlamışlardır. Bu ilişkinin kanıtı da; evcilleşen hayvanların insanların yardımcısı olması ve duvar resimlerinde yerini bulmasıdır.

03 Ekim 2019 - 12:20

Doğadaki tüm canlıların birbirleriyle uyum içerisinde yaşamaları şüphesiz ki insanoğlunun hayvanlar ve doğa ile barışık olmasına ve onlara saygı duymasına bağlıdır. Ne yazık ki insanoğlu uzun zamandır üretim yerine tüketimi tercih etmiş, hayvanların yuvalarına göz dikmiş, doğal olan güzellikleri yerle bir etmeye yönelmiştir. Kazdağlarında yaşatılan vahşetin ve yok edilen ağaçlarımızın sorumlusunun “insan” olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz. Doğamız ölüyor, hayvanlarımızın nesli tükeniyor ve hayatta kalanların ise yaşam hakkı insanların vicdanına bırakılıyor.

Bizler her ne kadar doğamızın eşsiz parçası olan hayvanlarımızın daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için gereken şartları tahsis etmeye çalışıyor olsak da, yaşamı paylaştığımız hayvan dostlarımız biz insanlar tarafından korunmaya ve kollanmaya muhtaçlar.

Sevgili Kentliler,

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, en azından yaşadığımız yerlerde ki sokak hayvanlarına karşı vicdanlı davranalım, onların da bizler gibi yeme-içme ve barınma hakkına sahip olduğunu unutmayalım ve bir kap mama ve suyu onlara çok görmeyelim. Kentimizin sokaklarında yaşayan hayvanlarımızı sıcak bir yuvaya kavuşturalım. Hem sahiplenelim, hem de sahiplendirelim. İnsan, hayvan, doğa birlikte uyum içinde, sevgimiz de ortak kentimiz de.

Ülgür Gökhan

Belediye Başkanı

Bu haber 798 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x