Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Amatör Telsizcilik Faaliyetinde Bulunmak İsteyenler Dikkat..

Çan İlçemizde, gönüllülük esasına dayalı Çanakkale TRAC, Çan TRAC Temsilciliği, Çan İlçemize bağlı, Terzialan Beldesinde de faaliyete başladı.

Amatör Telsizcilik Faaliyetinde Bulunmak İsteyenler Dikkat..
26 Ocak 2017 - 16:01

Hiçbir maddi, kişisel veya siyasi çıkar gözetmeden, sadece kendi istek ve çabası ile Telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek amacıyla Ulusal ve Uluslararası Amatör Telsizcilik faaliyetinde bulunmak isteyen ve Amatör Telsizcilik Belgesine sahip olan kişilerden oluşan Çan TRAC´ın Terzialan Beldesinde de faaliyet göstermesinin amacı hakkında bilgi veren Çan TRAC temsilciliği başkanı Arif TEKİN şunları söyledi;

"Öncelikle Terzialan Beldemiz konum itibari İle Kazdağlarının eteklerinde, haberleşme yönünden yüksek seviyelerde bir Beldemiz olduğundan dolayı ve Çan ilçemize yakınlığı ile bilinen ve Çan ilçemizde tek beldemizdir. Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Çanakkale Şubesi Çan Temsilciliği olarak beldemizde kurduğumuz Telsiz istasyonumuzda, bize her türlü yardımlarını esirgemeyen Terzialan Belediye başkanımız Sayın Tuncay GÖYMEN´e, Çan TRAC Temsilciliği olarak teşekkür ediyoruz.

Amatör telsizciler, beldemizde kurmuş olduğumuz Telsiz istasyonda, normal zamanda Acil Hal Haberleşmesini sağlayacak sistemleri geliştirebilir, şebekeler kurabilir ve bu şebekeleri çalışır halde tutabilir. Acil Hal ve Afetler ile Olağanüstü durumlarda bu birikimlerini ve beldemizde kurmuş olduğumuz Telsiz İstasyonunu sivil savunmanın hizmetine sunabilir. Beldemizdeki kurulan Telsiz İstasyonu aracılığı ile Terzialan beldesinin ismini dünyaya duyurabilir ve daha sayamadığımız birçok etkinlikler ve sosyal yardımlar ile beldeye fayda sağlayabilir.

Bu bilgilerden anlaşılacağı üzere, bu bir gönül ve merak işidir Telsizcilik. Eğer merak ediyor ve bu işe gönül vermek istiyorsanız yapmanız gerekenler yine yönetmelikte düzenlenmiş. Buna göre Amatör Telsizci olmak isteyen kişinin mutlaka Amatör Telsiz Belgesi edinmesi gerekli. Bu belgeyi edinebilmek için de sınavlara girip başarılı olması şart.

Amatör Telsizcilik sınavları Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ( KEGM ) veya KEGM tarafından belirlenen eğitim kurumlarınca saptanacak yer ve zamanda, yılda en az İki Defa yapılmakta ve sınava ilişkin bilgiler sınav tarihinden en az otuz gün önce KEGM´nin Web sayfasında yayınlanmakta. Sınava 12 yaşından büyük ve temyiz kudretine sahip kişiler başvurabiliyor.

Beldemizden de Amatör Telsizci olmak isteyenler için isimler gelmeye başladı.  Çan TRAC Terzialan Afet Haberleşme Koordinasyon Merkezi beldemize hayırlı olsun. Terzialan halkına afetsiz günler diliyorum.

 Bu faaliyetin Terzialan Beldemizde yapılmasına destek veren belediye başkanımız Tuncay GÖYMEN´e, Çanakkale TRAC başkanımız Sayın Can PİŞKİN´e, ofisimizin kurulması aşamasında desteklerini esirgemeyen esnaflarımıza, iş adamlarına çok teşekkür ediyoruz. Bu faaliyet gerçekten çok güzel bir faaliyet, Terzialan´da açmış olduğumuz bu faaliyete genç, yaşlı herkesin ilgi göstermesini temenni ediyorum" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum