Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ADALET NÖBETİ AVUKATLARINDAN SU NÖBETİNE DESTEK

ADALET NÖBETİ AVUKATLARINDAN SU NÖBETİNE DESTEK

Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti 7. Gününde de devam ediyor.

02 Ağustos 2019 - 10:01

Çanakkale'nin suyuna, toprağına ve doğal yaşamına sahip çıkmak için başlatılan “Su Nöbeti”e destek her geçen gün büyüyor. Su nöbetinin 7. gününde Adalet Nöbeti Avukatları da Kirazlı-Balaban Mevkiine ziyarette bulundu. İstanbul Barosuna bağlı Adalet Avukatlarına, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay ve Rebiye Ünüvar ile Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu da eşlik etti. Maden sahasında yapılan inceleme sırasında Başkan Yardımcısı Mutluay, yapılan doğa katliamına ilişkin bilgiler verdi. İncelemenin ardından konuşan İstanbul Barosu Avukatlarından Kemal Aytaç; “Türkiye'nin her yerinde adalet mücadelesini sürdüren avukatlar olarak; belki de şimdiye kadar gündemimize aldığımız, katkıda bulunduğumuz, dayanışma gösterdiğimiz en önemli en temel olaylardan birisi su ve vicdan hürriyeti. Bu ülkede son yıllarda nöbetler çoğaldı. Birçok konuda insanlar nöbete duruyor. Bütün baskılara, zorluklara rağmen insanlar canları ve kanları pahasına nöbetlere duruyorlar. Öncelikle İstanbul'dan Adalet Nöbeti adına gelen avukatlar olarak burada bu mücadeleyi sürdüren su ve vicdan nöbetinin öncülünü yapan tüm dostlarımızı selamlıyoruz ve sizlerle dayanışmak için buradayız. Nerede bir adaletsizlik oluyor ve bizler buna susuyorsak, dün Bergama'da, İstanbul'da Türkiye'nin her yerinde her alanda haksızlığa susuyorsak bu haksızlık bir gün mutlaka bizim kapımızı da çalar. Bu hıyanete, bu ahlaksızlığı mutlaka dur demeliyiz. Bunu Kazdağlarında durduramazsak başka yaşam alanlarımız da yok edilecek. Bu aç gözlülüğün, vahşi kapitalizmin saldırısına karşı her yerde mücadele etmeliyiz. Adalet Nöbetlerini, su ve vicdan nöbetlerini sürdürmek zorundayız” dedi.

İstanbul Barosuna bağlı Adalet Nöbeti Avukatları adına basın açıklaması gerçekleştiren Avukat Selin Nakıpoğlu; “Bizler yaklaşık üç senedir ülkemizde yaşanan adaletsizliklere karşı Adalet Nöbeti tutan avukatlarız. Nöbetimiz kısa sürede İstanbul sınırlarını aştı. İl il dolaşıp adalet talebimizi dile getirdik. Bu süreçte tutuklanan avukat arkadaşlarımız için adalet talebimiz de bütün adaletsizliklere karşı durmak olarak genişledi. İşte bugün buraya Kazdağlarında yaşanan adaletsizliğe tepki göstermek için geldik. Yaşamımızı, geleceğimizi, suyumuzu, ülkemizin akciğerleri olan Kazdağlarının sesi olmak adına buradayız. Kanadalı Alamos Gold isimli şirketi altın için 200 bin ağacımızı, binlerce hayvanın yuvasını, orman ekosistemini katletmiştir. Homeros İlyada'sında ‘bol pınarlı ve vahşi hayvanların anası' diye bahsedilen Kazdağları binlerce senelik mirastır. Ülkemizin akciğeridir. Bugün hala Çanakkale'nin tek içme ve kullanma suyu bu bölgeden temin edilmektedir. Doğamızı, ağacımızı, çiçeğimizi, böceğimizi emperyalist şirketlere ve onun yerli işbirlikçisi açgözlülere peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi.

Ağaç kesimlerine değinen Nakıpoğlu; “Tarım Bakanlığı kesilen ağaçların sayısının 13 bin olduğunu iddia etmektedir. Bakana sormak isteriz ki, 13 bin ağaç sizin için ne ifade etmektedir? Bu tam da bahsettiğimiz katliamın itirafıdır. Hepimizin bildiği gibi, orman ekosisteminin oluşması onlarca sene alır. Yokluğu ise en büyük fakirlik demektir. Bugün Kazdağları'nda iki altın madeni faaliyettedir. Faaliyetteki bu işletmeler dışında altın ve gümüş rezervlerine yönelik onlarca şirkete maden arama ruhsatı verildiği bilinmektedir. Bu durum Kazdağı ve yöresindeki ekosistemi, endemik ve nadir bitki türleri ve doğal habitatlarını tehdit etmektedir” şeklinde konuştu.

Açıklamasını sürdüren Nakıpoğlu:” Siyanürle altın çıkarmanın sonuçlarını siz bizden iyi biliyorsunuz. Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin kazanacağı birkaç milyar dolar için siyanürle zehirlenen topraklar yüzlerce yıl temizlenmeyecek. Burada topraklarımızı zehirleyen zihniyet para uğruna dünyayı mahvediyor. İklim değişiyor. Kutuplardaki buzullar eriyor. Deniz seviyesi yükseliyor. Sık sık sel felaketleri yaşıyoruz. Bu paragözleri durduramazsak çocuklarımıza, torunlarımıza yaşayabilecekleri bir dünya kalmayacak. Herkesi buradaki adaletsizliğe karşı çıkmaya çağırıyoruz. Artık burası da bizim adalet nöbeti tutacağımız bir alan. Buradayız. Burada olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Reklam
Bu haber 368 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANNESiNiN BAHÇESiNDE DEFiNE AVCILIĞI
ANNESiNiN BAHÇESiNDE DEFiNE AVCILIĞI
AFAD:
AFAD: "ÇANAKKALE'DE 127 TOPLANMA ALANI VAR"