Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
32. ULUSAL TARIMSAL MEKANİZASYON VE ENERJİ KONGRESİ ÇOMÜ...

32. ULUSAL TARIMSAL MEKANİZASYON VE ENERJİ KONGRESİ ÇOMÜ EVSAHİPLİĞİNDE DÜZENLENİYOR

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen 32. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi üniversitemiz evsahipliğinde gerçekleşiyor.

05 Eylül 2019 - 12:12

3 gün sürecek kongrenin açılış töreni Ziraat Fakültesi anfisinde gerçekleştirildi. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer ile ÇOMÜ’lü idareciler ve akademisyenler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Habib Kocabıyık; tarımın etkin olduğu ülkelerde ülke ekonomisinin kalkınmasında büyük bir önem arz ettiğini ifade ederek teknolojik gelişmelerin tarımsal mekanizasyon alanında akıllı tarım uygulamaları gibi değişiklikler sağladığını söyledi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Yıldırım ise “Tarım bitkisel üretimiyle hayvansal üretimiyle sulama teknolojisi ve mekanizasyon sistemleri ile bir bütün olup verimlilik bu bütünü oluşturan sistemlerin bilinçli bir şekilde kullanılması ile sağlanabilecektir. Ancak bu sayede artan nüfusun gıda ihtiyacını sağlamak mümkün olabilecektir. Tarımsal üretim teknolojileri ve yöntemleri her geçen gün kendini yenilemekte. Üniversiteler bulunduğu bölgenin sosyoekonomik bilgi birikiminin arttırılması yanında aynı zamanda üniversitede bulunan bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda elde ettiği bilgileri teknolojiye dönüştürerek bunların ülkemiz ekonomisine katma değer olarak geri dönmesiyle üniversitemize en önemli görevi yerine getirmiş olacaktır” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Bacak, tarım makinaları sektöründe ülkemizin ikinci sırada olması ile gururlandıklarını ifade ederek “Dünyada her yıl gıda ihtiyacı artıyor ve daha fazla tarımsal üretime ihtiyaç oluyor. Bu yüzden kaynakların etkin kullanımında verimli tarımsal üretim yapmak hayati önem taşıyor. Bu kongrede, Türk tarımının modern tekniklerle daha çok üreten bir yapıya kavuşturmak amacıyla, yeni tarım teknolojilerinin tartışılmasına imkân sağlayacak olması üniversitemizi daha önemli kılıyor” diyerek katılımcıları ÇOMÜ’de ve Çanakkale’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Müzik dinletisinin ardından oturumlara geçildi.

Bu haber 627 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
METEOROLOJİ UYARDI FIRTINA GELİYOR!
METEOROLOJİ UYARDI FIRTINA GELİYOR!
YANLIŞ YOLA GİRDİ LAHİT BULDU!
YANLIŞ YOLA GİRDİ LAHİT BULDU!