Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ÇANAKKALE KENT MÜZESİ VE ARŞİVİ’NDE MASAL ETKİNLİĞİ...

ÇANAKKALE KENT MÜZESİ VE ARŞİVİ’NDE MASAL ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çarşamba günü Öznur Cencik ile “Çocuk ve Masal” kent sohbeti gerçekleştirildi. Öznur Cencik ailesi ile ilgili ilişkilerinden bahsederek başladığı sohbette çocuklara masal anlatımı sırasında yapılan hataları örneklemeler ile paylaştı.

21 Şubat 2019 - 11:19

Çocukluğunda “Yalancı Çoban” hikayesinin kendisinde yarattığı ters etkiyi paylaşırken çocuklara sürekli aynı şeyleri tekrar etmenin onlarda farklı bir refleks oluşturabileceğine değindi. Masal anlatımı sırasında kendisinin de sıkça yaptığı hatalardan birinin de anlatılan masaldaki karakterlere gereğinden fazla bürünme olduğunun da altını çizdi. Soyut kavramların çok verilmesinin özellikle belli yaşın altındaki çocuklarda sıkıntı yaratabileceğine değindi. Masallardaki verilmek istenen ana mesajın davranışla desteklenmediği takdirde çocukların zihinlerinde soru işareti yaratabileceğini ifade etti. Öznur Cencik savaş ve barış gibi karşıt kavramların daha iyi anlaşılabilmesi için de öncelikle kötü nitelikli kavramın anlatılması sonrasında iyinin değerini anlamak için yardımcı olabileceğine değindi. Bazı masalların çocuklar tarafından da saçma bulunabileceğinin altını çizerken masal anlatımı sırasında “ş” ve “s” seslerinin baskın olduğu masalların seçilmesi ve bu seslerin baskılanarak okunmasının 10 yaşına kadar uyku getirme konusunda etkili olabileceğini konuklar ile paylaştı. Çocuklara anlatılan masalların devamlılığı, soyut kavramların somutlaştırılması, karşıtlıklar ve masalların hayattaki karşılıkları gibi kavramların önemli olduğunu aksi halde masal anlatımının başarılı olamayacağını ifade etti. Öznur Cencik anlatılacak topluluğun niteliklerinin bilinerek masalların belirlenmesi ve anlatım şeklinin niteliğe göre oluşturulmasının da önemine değindi. Sohbet,“Kırmızı Başlıklı Kız” masalının yenilenmiş versiyonunun paylaşımının ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Şubat 2019 Çarşamba saat 18.00’da Ahmet Kolkoparan ile Eski Kent Fotoğrafları Okuma XII kent sohbeti gerçekleştirilecektir.

Reklam
Bu haber 332 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAVADAN TRAFİK DENETİMİNDE SÜRÜCÜLERE CEZA YAĞDI
HAVADAN TRAFİK DENETİMİNDE SÜRÜCÜLERE CEZA YAĞDI
ÇANAKKALE'DE 100 MÜLTECİ YAKALANDI
ÇANAKKALE'DE 100 MÜLTECİ YAKALANDI