AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLÜ “TROYA MÜZESİNE ÇOK YAKIŞACAK”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen Troya Müzesi, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA) 2020 yılı adayı oldu.


AVRUPA YILIN MÜZESİ ÖDÜLÜ “TROYA MÜZESİNE ÇOK YAKIŞACAK”

5000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan, doğu ve batıyı Çanakkale’de buluşturarak Troya ve Çanakkale’yi dünyaya tanıtan dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden birisi olan Troya Müzesi, Avrupa Konseyi desteğinde faaliyet gösteren EMF tarafından her sene kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen EMYA 2020 yılı adaylığına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce uygun görüldü.

Troya Müzesinin Yılın müzesi ödülü (EMYA) adaylığı başvurusu hakkında bilgilendirme toplantısı Vali Orhan TAVLI başkanlığında gerçekleştirildi.

Troya müzesi konferans salonlunda gerçekleşen toplantıya, Vali Yardımcısı-İl Özel İdare Genel Sekreteri Vekili Abdullah Köklü, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Çağman Esirgemez, Doğa Koruma ve Milli Parklar  Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu,Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Turizmciler Mustafa Kansu ve Kemal Pazarbaşı ve müze personeli katıldı.

Vali Orhan TAVLI, Yılın müzesi ödülü (EMYA) adaylığı başvurusu hakkında Müze Müdürü Ali Atmaca ve Proje Müellifi Yüksek Mimar Ömer Selçuk Baz’dan yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Avrupa Konseyi himayesinde Avrupa Müze Forumu tarafından her yıl verilen en uzun soluklu ve Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülünün Çanakkale’ye ve Troya Müzesine Çok yakışacağını dile getiren Vali Orhan TAVLI, Troya Müzesinin Avrupa Yılın Müzesi Ödülünü alması için hep beraber çalışarak bu ödülü Çanakkale’ye getirelim TROYA müzesini taçlandıralım dedi.