ÇANAKKALE’DE İLK KEZ DİKİŞSİZ AORT KAPAĞI AMELİYATI YAPILDI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniğinde Çanakkale de ilk kez dikişsiz aort kapağı ameliyatı gerçekleştirildi.


ÇANAKKALE’DE İLK KEZ DİKİŞSİZ AORT KAPAĞI AMELİYATI YAPILDI

70 yaşındaki Ayşe Sirkeci adındaki hasta,  nefes darlığı, çarpıntı ve bayılma şikâyetleri ile hastaneye başvurması sonrası hastane Kardiyoloji doktorları tarafından tetkikleri yapılarak tedavi süreci başlatıldı.

Yapılan tetkikler sonrası Ayşe Sirkeci de ileri Aort Stenoz ve yapılan Koroner Angiografi sonrası kalp damarlarında tıkanıklık saptanması üzerine aynı seansta Aort kapak ameliyatı ve Koroner bypass yapılması planlandı. Ayrıca, ameliyat süresini en kısa zamana indirmek ve risklerini azaltmak için hastaya dikişsiz aort kapağı takılması kararlaştırıldı.

Doç.Dr. Sedat Özcan ve Dr.Öğr. Üyesi Sonay Oğuz’dan oluşan cerrahi ekip, dikişsiz aort kapak değişimi ile koroner bypass ameliyatını aynı seansta gerçekleştirerek, Çanakkale’nin bu alandaki ilk ameliyata imza attılar.

Annesinin göğüs ve kollarında ağrılar olduğunu belirten ` Ayşe Sirkeci nin kızı , “Annem yaşlı olduğu için bu ameliyatı kaldıramayacağından çok korktum.  Yeni uygulanacak bir teknikle ameliyatın süresinin ve riskinin azaltılacağı söylendi. Ameliyattan sonra annem çok çabuk toparladı dedi. Ameliyat sonrası 6`ncı gününde genel durumu iyi olan hasta taburcu edildi.