EZANA TAHAMMÜLSÜZLÜK KABUL EDİLEMEZ!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bu yıl 17'ncisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim'de toplanarak bir araya geldiler. Yürüyüş sloganlar eşliğinde ilerlerken okunmaya başlayan ezan sesi kadınlara engel olmadı. Ezan okunurken kadınların ıslık çalması bir çok kesim tarafından tepki gördü. Kadınlar her ne kadar okunan ezan için yapılmadığını, polisin yürüyüşe izin vermemesine tepki olarak ıslık çalındığını açıklasa da bu durum kabul görmedi.


EZANA TAHAMMÜLSÜZLÜK KABUL EDİLEMEZ!

Yaşanan bu olay üzerine Diyanet-Sen Çanakkale Şubesi bir basın açıklaması düzenledi.

Diyanet-Sen Çanakkale İl Başkanı Şahin Aygün yaptığı basın açıklamasında; "8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim'de bir araya gelen kadın gruplar yürüyüş düzenledikleri esnada Yatsı Ezanı'nın okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır.

Bin yıldan uzun süredir İslam'ın bayraktarlığını yapan bir ülkede Ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli, haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bugün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır. Ezanımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir.

Türkiye, her dinden inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunları da göz önünde bulundurduğumuzda maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları Namaz'a çağıran evrensel mesaj Ezan sesini protesto etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve ezanımız üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışılmaktadır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağ duyu ile hareket etmeye devam etmelidir. Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağ duyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bize öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet sen olarak hukuk çerçevesinde 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.